موتور برق بنزینی،دیزلی

هر یک از کلاس های موتورها که با احتراق داخلی با سوختن سوخت های مایع فرار مانند بنزین، یا مخلوط بنزین مانند اتانول، کار می کنند، موتور برق بنزینی می گویند.

موتورهای برق بنزینی می توانند برای برآورده ساختن نیاز و الزامات هرگونه ماشین قدرتمندی مانند اتومبیل های مسافری، کامیون های کوچک و اتوبوس، هواپیماهای عمومی، واحدهای کوچک دریایی، سیستم های پمپاژ متوسط، ماشین آلات و ابزارهای برقی مورد استفاده قرار گیرد.

همان طور که گفتیم، موتور برق بنزینی، یکی از انواع ژنراتورها و البته بهترین آن ها می باشد. از این موتور برق می توان برای طولانی مدت و به طور مداوم استفاده کرد و به دلیل استحکام بالایش، می تواند گزینه ی مناسبی باشد. البته از آن جایی که سوخت این موتور برق، بنزین است، حین تولید انرژی، دی اکسید کربن بسیاری تولید می کند، لذا این دستگاه مناسب استفاده در فضای آزاد می باشد و نمی تواند در فضای بسته از آن استفاده نمود، چرا که سبب خفگی و مسمومیت می شود.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بگوییم، روشن شدن موتور برقی بنزینی، به مراتب آسان تر از موتور برق گازیست. از سوی دیگر هزینه تعمیرات این نوع از دستگاه نسبت به رقیب خود، کمتر می باشد. اما در مقابل، میزان سوخت مصرفی آن در مقایسه با موتور برق گازسوز، چیزی در حدد 3 برابر بالاتر است.